Kilka miesięcy temu otrzymałem do testów filtry polaryzacyjne Marumi SUPER DHG Circular PL. Jako, że w mojej fotografii łączę kilka dziedzin takich jak fotografia krajobrazu oraz fotografia automotive, filtry polaryzacyjne były brakującym elementem układanki. Dlaczego?

Niwelują niechciane odbicia światła

Fotografując takie obiekty jak samochody, czy widoki często mam problem z niechcianymi odbiciami światła. Szczególnie widać to na lakierze i szybach samochodów lub na powierzchniach takich jak woda czy śnieg.
Szczerze mówiąc nie sądziłem jak wiele zyska moja fotografia motoryzacyjna, dzięki używaniu filtrów. Samochody na zdjęciach wyglądają dużo bardziej atrakcyjnie i realnie. Łatwiej jest wydobyć kolory lakieru oraz tak istotne elementy jak przetłoczenia karoserii.

Do tej pory miałem kilka negatywnych doświadczeń z filtrami. -Zmieniały one balans kolorów, powodowały niechciane efekty (np. efekt krzyża). W przypadku stosowania filtrów Marumi, nie spotkałem się z żadnym tych problemów.

Ochrona obiektywu

Dodatkowym plusem stosowania filtrów Marumi SUPER DHG Circular PL jest kwestia ochrony obiektywu. W swojej pracy nie raz używamy obiektywów za kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, dodatkowa warstwa szkła zabezpieczająca elementy optyczne to tylko plus (szczególnie jeśli nie wpływa na pogorszenie parametrów obiektywu!).

Filtry Marumi zostały pokryte powłokami oleo i hydrofobowymi. Brzmi to skomplikowanie, ale w praktyce oznacza, że filtr ciężko popalcować czy utłuścić, a woda, która osiądzie na filtrze (np. podczas fotografowania w deszczu lub dynamicznych scen) zbiera się w małe kropelki i łatwo ją usunąć z filtra. Filtr stanowi zatem dodatkową warstwę zabezpieczającą dla naszych obiektywów.

Filtr do różnego rodzaju fotografii

Wspominałem o fotografowaniu samochodów, ale warto rozwinąć w czym mogą się przydać filtry polaryzacyjne podczas fotografowania krajobrazów.
Po pierwsze – woda. Odpowiednio ustawiając filtr możemy sprawić, by zniknęły z niej niepożądane refleksy lub sprawić by stała się prawie kompletnie przezroczysta (oczywiście jeśli mamy do czynienia z odpowiednio czystym akwenem). Druga sprawa to niebo! Odpowiednio ustawiając filtr polaryzacyjny możemy wydobyć więcej koloru i kontrastów z nieba. Pozornie nudny krajobraz może się zmienić nie do poznania, dzięki umiejętnemu stosowaniu filtrów.

Budowa filtra

Jeśli chodzi o same technikalia filtrów Marumi SUPER DHG Circular PL są one bardzo cienkie i lekkie, a to ważne! Dzięki przemyślanej konstrukcji nie doświadczymy dodatkowego niepożądanego winietowania używając obiektywów szerokokątnych. Na założony filtr możecie też nałożyć dekielek zamykający obiektyw – nie ze wszystkimi filtrami jest to możliwe. Nie ukrywam, ze odkąd używam tych filtrów są one praktycznie na stałe zamontowane na prawie wszystkich moich szkłach – w szczególności tych, które używam do motoryzacji i krajobrazu!

Podsumowanie

Czy mogę polecić filtry Marumi? Z czystym sercem! Nie wyobrażam już sobie powrotu do fotografowania samochodów bez ich użycia. Dla mnie to prawdziwy gamechanger. Jest to też znacznie tańszy upgrade niż np. zakup nowego szkła, a może zmienić na prawdę wiele!

Tekst i zdjęcia: Paweł Olszówka – burakami